откриване на новата учебна 2024-2025 година
16 Sep 2024
16 Sep 2024
9 Jul 2024
12 Jun 2024
22 May 2024
11 May 2024
Обучението на учениците по информатика и компютърни науки в училище е от съществено значение, за да може всеки ученик да придобие необходимите знания, с които да участва, да влияе и да допринася за развитието на цифровия свят. Изучавайки информатика и компютърни науки, учениците могат безопасно и критично да използват интернет пространството и да спомогнат за разширяването на инфосферата, която се състои от все повече алгоритми за обработване на данни и информация, които понякога могат да бъдат грешни или непълни.
DIGITAL FIRST (Цифровите технологии като първи език: Информатика за всички) е новаторски проект, който има за цел да въведе иновативен подход в преподаването на информатика и компютърни науки в началните и средните училища в цяла Европа, така че да отговаря на нуждите на днешните деца, които са родени в дигитален свят и постъпват в училищното образование вече с определено ниво на дигитални умения.
Идеята на проекта е да се замени традиционният подход в обучението по информатика и компютърни науки, основан на езици за програмиране и технически познания, с иновативен педагогически подход, фокусиран върху компютърното мислене, което да помогне на учениците да се научат как да се справят с предизвикателствата в реалния живот. Тази промяна в образованието ще насърчи младото поколение да бъде “активен създател” на цифровия свят, а не “пасивен потребител”.
Всички 15 образователни институции в консорциума ще работят заедно в периода от 01 януари 2024 г. до 31 декември 2026 година за постигане на следните цели:
Проектът “Digital First” включва разнообразни задачи, насочени към фундаментална трансформация на образованието по информатика и компютърни науки в Европа.
На първо място ще бъдат проведени задълбочени изследвания и анализи, за да се придобие представа за сегашното състояние на обучението по информатика и компютърни науки в европейските училища. Това включва проучване и изследване на съществуващите училищни практики и методологии, за да се определят областите, които имат нужда от подобрение и въвеждане на иновативни подходи.
Въз основа на тези изследвания проектът ще бъде насочен към разработване и прилагане на иновативни методи на преподаване по информатика и компютърни науки. Тези методи ще бъдат разработени така, че да ангажират ефективно учениците и да наблегнат на практическото им приложение, да подобрят своите цифрови умения, необходими за съвременния свят.
В този проект се поставя значителен акцент върху компетенциите, необходими за учителите по информатика и компютърни науки. Чрез определянето на ясни насоки и стандарти преподавателите ще бъдат по-добре подготвени, за да предоставят висококачествено обучение по информатика и компютърни науки на своите ученици.
Освен това проектът набляга на практическия опит чрез пилотни програми в избрани училища. Тези програми ще включват изработване на учебни материали, обучение на учители и оценка на резултатите с цел усъвършенстване и подобряване на преподавателските практики.
Използвайки изводите от изследванията и наблюденията, ще се внедрят нови образователни практики, като се проследява напредъка на учениците. Според показаните резултатите, основани на изследванията, преподавателите ще могат да променят и адаптират подходите си, за да отговорят по-добре на нуждите на учениците, както и да създадат по-ангажираща учебна среда.
Проектът ще повиши знанията и компетенциите на учителите по информатика и компютърни науки в основното и средното образование, за да се насърчи активното и безопасно използване на цифрови технологии сред учениците.
Резултатите от проекта и събраните данни ще допринесат за подобряване на националните политики на ниво ЕС за формиране на бъдещето на цифровото образование.