математика
19 Dec 2024
ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „ОКОЛНА СРЕДА 2014 – 2020 г.“
Община Смолян реализира проект „Въвеждане на добра практика за намаляване количеството на депонираните отпадъци и повишаване информираността и капацитета за рециклиране в община Смолян“ по Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г.
Основната цел на проекта бе да се повиши осведомеността и общественото самосъзнание и да се утвърди модел на отговорно гражданско поведение по отношение на отпадъците, което от своя страна да доведе до намаляване на количеството депонирани битови отпадъци.
Основните дейности бяха изпълнени на територията на 10 училища в община Смолян сред ученици от начален, прогимназиален и гимназиален етап на обучение.
Дейностите включиха:
През месец септември в Средно училище „Св. св. Кирил и Методий“ – гр. Смолян беше доставено компютърно оборудване и принадлежности, включващ 20 бр. лаптопи, 6 бр. интерактивни дъски, 4 бр. видеопроектори, 4 бр. прожекционни екрани и 1 бр. мултифункционално устройство. Оборудването е доставено по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 във връзка с изпълнение на дейност 4 „Подобряване на образователната среда в четири училища и три детски градини“ по проект „По-близки и по-успешни в Община Смолян“.
Оборудването ще бъде използвано при обучението на децата и учениците с цел:
СУ „Св. св. Кирил и Методий“ е един от партньорите по проекта, чийто бенефициент е Община Смолян.
Проектът се финансира от Европейски социален фонд чрез две оперативни програми:
Средно училище „Св. св. Кирил и Методий“ – гр. Смолян е партньор по проект „По-близки и по-успешни в Община Смолян“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж 2014-2020 г. Училището взе участие в дейността „Кариерно ориентиране на учениците в училища в Община Смолян“, осъществена от избран външен изпълнител, възложена от Община Смолян, бенефициент по проекта.
В края на м. май и началото на м. юни 2023 г. бяха проведени:
Петте събития „Ден на професията“, насочени към най-малките ученици (1-4 клас) се реализира с изложби, викторини и представяне на често срещани професии. Посредством презентации и интерактивни методи, учениците бяха подпомогнати да формират разбиране за мястото на работата в човешкия живот, за необходимостта от труда и за ползата от различните професии. По време на презентациите учениците имаха възможност да задават въпроси, да представят своите желания за бъдеща професия, да научат повече за различните сфери на човешка дейност. Бяха проведени викторини и интерактивни игри (посредством интерактивни карти за професиите).
За учениците от прогимназиален етап (5-7 клас) бяха проведени четири събития „Панорама на труда“, като акцентът на работата бе върху търсене на съответствието между индивидуалните интереси и изискванията за успешна реализация в съответната професия. На учениците бе обяснена важността на правилния избор на гимназиално образование за последващото обучение във висше училище и/или намиране на подходящата работа. Събитията включваха два типа дейности: презентации за запознаване на важни знания и умения за кариерно развитие и интерактивни занимания, включващи викторини, ролеви игри и състезания с учениците, за изява на техните знания и интереси относно професиите и кариерното развитие. В рамките на събитията бяха проведени анкетни проучвания за професионалния избор на учениците, за да се подпомогне тяхната самооценка и професионално ориентиране.
На 08 юни 2023 г. за учениците от гимназиален етап от училището бяха организирани и три срещи с работодатели, на които се запознаха с възможностите, условията и изискванията за започване на работа, потенциални свободни работни места. Учениците се срещнаха с представители на Арексим Инженеринг ЕАД, Хроновски БГ и Димитър Любенов кетеринг ЕООД. Работодателите представиха техния личен опит, дадоха важни съвети на учениците и предложения за стажове и свободни работни места.
Екипът на Изпълнителя се състоеше от трима експерти – психолог, експерт по кариерно развитие и организатор на дейностите – Борислав Славчов; кариерен консултант – Сия Делиева и педагог – Христо Михайлов. Експертите предварително подготвиха презентации, въпросници за консултации, викторини и програма за събитията.
Целта на реализираните дейностите бе да се развие интересът на учениците към различните сфери на човешката дейност и пътищата за професионална реализация, както и да помогне на всеки от тях при избора на бъдещо образование и/или възможности за започване на работа. Осигуряването на плавен и бърз преход от образование към заетост e ключова предпоставка както за ограничаването на младежката безработица, така и за намаляването на дела на младите хора, които не са нито в заетост, нито в образование (NEETs). Запознаването на учениците от ранна възраст с различните професии, ролята и важността на труда, както и своевременното кариерно ориентиране съобразено с техните желания, нагласи и възможности ще им даде по-добри шансове за професионална реализация и бъдещо развитие.
BG05M2ОP001-3.018-0001 „Подкрепа за приобщаващо образование“
Основната цел на проекта е насочена към насърчаване и разгръщане на потенциала за личностно развитие на ученици със специални образователни потребности, с хронични заболявания, в риск и с изявени дарби чрез допълнителна подкрепа, с оглед успешната им реализация и социализация.
Целевите групи по проекта са:
Средно училище“Св.св.Кирил и Методий“ – град Смолян реализира следните дейности:
Дейност 3. Специализирани обучения на екипите за подкрепа за личностно развитие
Описание: Планираните по тази дейност обучения целят повишаване на професионалните знания, умения и компетентности на всички ангажирани в процеса на приобщаващото образование страни.
Дейност 4. Закупуване на оборудване за допълнителна подкрепа за личностно развитие, вкл. за специализирани кабинети и помещения
Описание: С цел постигане на качествено и ефективно приобщаващо образование е закупено оборудване за обновяване на специализирани кабинети и помещения за допълнителна подкрепа за личностно развитие на учениците от целевите групи в размер на 5992 лв.
Дейност 5. Осъществяване на дейности за личностно развитие на децата и учениците от институциите в системата на предучилищното и училищното образование по проекта:
Поддейност 5.1. Разработване на модели, програми, гъвкави форми на обучение и др. от педагогически специалисти и тяхното прилагане в процеса на приобщаващото образование.
Поддейност 5.2. Дейността е насочена към ученици с изявени дарби в областта науката, изкуствата и спорта. Целта на дейността е да развиват способностите и интересите на учениците и да се създадат условия за изявата им в тези области.
Поддейност 5.3. Дейности за стимулиране овладяването на ключови компетентности и за формиране на личностни качества и социални компетентности чрез прилагане на компетентностния подход с цел подготовка за самостоятелен и независим живот и за личностна реализация;
Поддейност 5.4. Осигуряване на допълнителен персонал от педагогически специалисти и от други специалисти, в т.ч. помощници на учителя.
Дейност 6. Дейности за семейна подкрепа в процеса на приобщаващото образование в детските градини и училищата по проекта
Описание: Целенасочена подкрепа на родителите за участието им в процеса на утвърждаване на училищна култура, основана на взаимно уважение, равно достойнство, справедливост.
Дейности за семейна подкрепа в процеса на приобщаващото образование в училищата по проект „Подкрепа за приобщаващо образование“
С цел постигане на равен достъп до образование и участие на всички ученици в образователния процес съобразно силните им страни и с оглед преодоляване на обучителните им затруднения и пречките пред участието им е важна подкрепата на техните родители и информираното и компетентно участие на всички членове на училищната общност. В тази връзка СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ стартира реализирането на Дейност 6. Дейности за семейна подкрепа в процеса на приобщаващото образование в детските градини и училищата по проект „Подкрепа за приобщаващо образование“ Дейността цели да надгради досегашните политики чрез:
Дейност 6 ще се реализира чрез следните поддейности:
В реализацията на посочените поддейности ще участват:
Поддейност 6.1. ще се реализира чрез:
Поддейност 6.2. ще се реализира чрез:
Поддейност 6.3. ще се реализира чрез:
Средно училище „Св. Св. Кирил и Методий, гр.Смолян участва в проект № BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“.
Проектът се финансира от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, по линия на Инструмента за подкрепа на преодоляването на последиците от кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19, и подготовка за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката (REACT-EU).
В рамките на проекта ще бъдът предоставени на училището технически устройства за подпомагане на обучението, предвидени са обучения за ученици, родители, образователни медиатори и педагогически специалисти за придобиване на умения за обучение от разстояние в електронна среда.
Проектът ще се осъществява в следните дейности:
Дейност 1 Закупуване на технически средства за педагогически специалисти и
ученици за обезпечаване на образователния процес в условията на кризи.
Дейност 2 Обучение на ученици, вкл. от уязвими
групи за придобиване на умения за обучение от разстояние в електронна среда
Дейност 3 Обучение на педагогически специалисти за усъвършенстване на
уменията им за преподаване/провеждане на занимания от разстояние в електронна
среда.
Дейност 4 Обучение на образователни медиатори и родители за придобиване на
умения за работа в електронна среда (в т.ч. образователни платформи, търсене на
електронно съдържание и др.).
Дейност 5 Подкрепа за допълнително синхронно обучение от разстояние в електронна среда
В периода 2021- 2023 г. реализирани по проекта дейности в нашето училище са Дейност 1, Дейност 2 и Дейност 4 . Получени в училището ни са 67 технически устройства за подпомагане на обучението, издадени са 158 сертификата на ученици, 41 сертификата на родители и образователни медиатори и педагогически специалисти за придобиване на умения за обучение от разстояние в електронна среда. Финансовата подкрепа е в размер на 64 233 лв. за СУ “Св.Св. Кирил и Методий”, гр. Смолян
От 2019 г. училището работи по проект „Подкрепа за успех. През тази учебна година са формирани 38 групи. В тях са обхванати над 300 ученици от І до ХІІ клас.
Целта на проекта е намаляване и предотвратяване на преждевременното напускане на училище и насърчаване на равния достъп до висококачествено основно и средно образование, подобряване на равния достъп до учене през целия живот за всички възрастови групи чрез формални, неформални и самостоятелни начини.
Основните дейности по проекта са:
– осъществяване на обща подкрепа за личностно развитие на учениците чрез допълнително обучение по учебни предмети за превенция на обучителни затруднения и/или за преодоляване на системни пропуски при усвояването на учебното съдържание;
– допълнителни обучения във втори гимназиален етап за преодоляване на пропуски при усвояването на учебното съдържание и/или за актуализация на компетентностите с цел успешно полагане на държавния зрелостен изпит по български език и литература, както и на държавни зрелостни изпити по други предмети от общообразователната подготовка;
– осъществяване на обща подкрепа чрез осигуряване на занимания по интереси за стимулиране на творческите изяви и за повишаване на мотивацията за учене;
– осъществяване на обща подкрепа чрез кариерно ориентиране;
– дейности за работа с родителите чрез включване на образователни медиатори.