на вниманието на Абитуриентите – здравноосигурителни задължения!
26 May 2023
26 May 2023
7 May 2023
7 May 2023
4 May 2023
25 Apr 2023
През месец септември в Средно училище „Св. св. Кирил и Методий“ – гр. Смолян беше доставено компютърно оборудване и принадлежности, включващ 20 бр. лаптопи, 6 бр. интерактивни дъски, 4 бр. видеопроектори, 4 бр. прожекционни екрани и 1 бр. мултифункционално устройство. Оборудването е доставено по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 във връзка с изпълнение на дейност 4 „Подобряване на образователната среда в четири училища и три детски градини“ по проект „По-близки и по-успешни в Община Смолян“.
Оборудването ще бъде използвано при обучението на децата и учениците с цел:
СУ „Св. св. Кирил и Методий“ е един от партньорите по проекта, чийто бенефициент е Община Смолян.
Проектът се финансира от Европейски социален фонд чрез две оперативни програми:
BG05M2ОP001-3.018-0001 „Подкрепа за приобщаващо образование“
Основната цел на проекта е насочена към насърчаване и разгръщане на потенциала за личностно развитие на ученици със специални образователни потребности, с хронични заболявания, в риск и с изявени дарби чрез допълнителна подкрепа, с оглед успешната им реализация и социализация.
Целевите групи по проекта са:
Средно училище“Св.св.Кирил и Методий“ – град Смолян реализира следните дейности:
Дейност 3. Специализирани обучения на екипите за подкрепа за личностно развитие
Описание: Планираните по тази дейност обучения целят повишаване на професионалните знания, умения и компетентности на всички ангажирани в процеса на приобщаващото образование страни.
Дейност 4. Закупуване на оборудване за допълнителна подкрепа за личностно развитие, вкл. за специализирани кабинети и помещения
Описание: С цел постигане на качествено и ефективно приобщаващо образование е закупено оборудване за обновяване на специализирани кабинети и помещения за допълнителна подкрепа за личностно развитие на учениците от целевите групи в размер на 5992 лв.
Дейност 5. Осъществяване на дейности за личностно развитие на децата и учениците от институциите в системата на предучилищното и училищното образование по проекта:
Поддейност 5.1. Разработване на модели, програми, гъвкави форми на обучение и др. от педагогически специалисти и тяхното прилагане в процеса на приобщаващото образование.
Поддейност 5.2. Дейността е насочена към ученици с изявени дарби в областта науката, изкуствата и спорта. Целта на дейността е да развиват способностите и интересите на учениците и да се създадат условия за изявата им в тези области.
Поддейност 5.3. Дейности за стимулиране овладяването на ключови компетентности и за формиране на личностни качества и социални компетентности чрез прилагане на компетентностния подход с цел подготовка за самостоятелен и независим живот и за личностна реализация;
Поддейност 5.4. Осигуряване на допълнителен персонал от педагогически специалисти и от други специалисти, в т.ч. помощници на учителя.
Дейност 6. Дейности за семейна подкрепа в процеса на приобщаващото образование в детските градини и училищата по проекта
Описание: Целенасочена подкрепа на родителите за участието им в процеса на утвърждаване на училищна култура, основана на взаимно уважение, равно достойнство, справедливост.
Дейности за семейна подкрепа в процеса на приобщаващото образование в училищата по проект „Подкрепа за приобщаващо образование“
С цел постигане на равен достъп до образование и участие на всички ученици в образователния процес съобразно силните им страни и с оглед преодоляване на обучителните им затруднения и пречките пред участието им е важна подкрепата на техните родители и информираното и компетентно участие на всички членове на училищната общност. В тази връзка СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ стартира реализирането на Дейност 6. Дейности за семейна подкрепа в процеса на приобщаващото образование в детските градини и училищата по проект „Подкрепа за приобщаващо образование“ Дейността цели да надгради досегашните политики чрез:
Дейност 6 ще се реализира чрез следните поддейности:
В реализацията на посочените поддейности ще участват:
Поддейност 6.1. ще се реализира чрез:
Поддейност 6.2. ще се реализира чрез:
Поддейност 6.3. ще се реализира чрез:
Средно училище „Св. Св. Кирил и Методий, гр.Смолян участва в проект № BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“.
Проектът се финансира от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, по линия на Инструмента за подкрепа на преодоляването на последиците от кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19, и подготовка за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката (REACT-EU).
В рамките на проекта ще бъдът предоставени на училището технически устройства за подпомагане на обучението, предвидени са обучения за ученици, родители, образователни медиатори и педагогически специалисти за придобиване на умения за обучение от разстояние в електронна среда.
Проектът ще се осъществява в следните дейности:
Дейност 1 Закупуване на технически средства за педагогически специалисти и
ученици за обезпечаване на образователния процес в условията на кризи.
Дейност 2 Обучение на ученици, вкл. от уязвими
групи за придобиване на умения за обучение от разстояние в електронна среда
Дейност 3 Обучение на педагогически специалисти за усъвършенстване на
уменията им за преподаване/провеждане на занимания от разстояние в електронна
среда.
Дейност 4 Обучение на образователни медиатори и родители за придобиване на
умения за работа в електронна среда (в т.ч. образователни платформи, търсене на
електронно съдържание и др.).
Дейност 5 Подкрепа за допълнително синхронно обучение от разстояние в електронна среда
От 2019 г. училището работи по проект „Подкрепа за успех. През тази учебна година са формирани 38 групи. В тях са обхванати над 300 ученици от І до ХІІ клас.
Целта на проекта е намаляване и предотвратяване на преждевременното напускане на училище и насърчаване на равния достъп до висококачествено основно и средно образование, подобряване на равния достъп до учене през целия живот за всички възрастови групи чрез формални, неформални и самостоятелни начини.
Основните дейности по проекта са:
– осъществяване на обща подкрепа за личностно развитие на учениците чрез допълнително обучение по учебни предмети за превенция на обучителни затруднения и/или за преодоляване на системни пропуски при усвояването на учебното съдържание;
– допълнителни обучения във втори гимназиален етап за преодоляване на пропуски при усвояването на учебното съдържание и/или за актуализация на компетентностите с цел успешно полагане на държавния зрелостен изпит по български език и литература, както и на държавни зрелостни изпити по други предмети от общообразователната подготовка;
– осъществяване на обща подкрепа чрез осигуряване на занимания по интереси за стимулиране на творческите изяви и за повишаване на мотивацията за учене;
– осъществяване на обща подкрепа чрез кариерно ориентиране;
– дейности за работа с родителите чрез включване на образователни медиатори.