ДИГИТАЛНИТЕ ТЕХНОЛОГИИ В УЧЕБНИЯ ПРОЦЕС
7 Oct 2024
7 Oct 2024
26 Sep 2024
20 Sep 2024
16 Sep 2024
9 Jul 2024
Законът за предучилищно и училищно образование (ЗПУО) и подзаконовите актове създават условия и подкрепа за творчески работещите училища и учители за реализиране на иновативни дейности в училищата и утвърждаване на училища със статут „иновативна училище“
СУ „Свети свети Кирил и Методий“ е включено в списъка на иновативните училища през учебната 2019/2020 г. Иновацията е „Подобряване на критичното и аналитично мислене на учениците чрез интердисциплинарни уроци“.
С въвеждането на иновацията желаем да подготвим по-добре нашите ученици за съвременния свят. Ще провокираме вродената им любознателност и ще спомогнем за развитието на качества като креативност, логично и аналитично мислене. Ще се развият умения за екипна работа и творческо изследване на проблемите. Учениците ще повишат своето самочувствие. Ще се развие тяхната функционална грамотност. Като резултат – ще се повиши успехът на учениците. Иновацията ще провокира интереса на учениците да прилагат на практика всичко научено, да търсят причинно-следствени връзки и да намерят по-добра реализация.
Предвижда се разработване и провеждане на интердисциплинарни уроци по различни учебни предмети, в които ученикът е в активна позиция на изследовател. Темите се избират от съответните преподаватели и са съобразени с учебните планове и програми. Учителите ще имат възможност да обменят постоянно добри практики на преподаване и ще повишат професионалната си квалификация. Те ще бъдат в ролята на модератор на научно-изследователския процес в учебни условия.
Родителите ще имат възможност да участват в подготовката и провеждането на интегрираните уроци .
Акцентът ще се постави на екипната работа – партньорство и сътрудничество между ученик, учител, родител и външна институция. По предварително зададени теми учениците ще имат възможност да проучват, подготвят и презентират свои продукти.
Училището ще създаде банка с разработени бинарни или интердисциплинарни уроци и нагледни материали за тях по различни теми. Във всяка следваща година иновацията ще се мултиплицира и разраства сред целевите групи чрез увеличаване броя на темите по всеки предмет и разширяване обхвата на учебните дисциплини. В процеса на реализиране на иновацията ще бъдат провеждани тестове сред учениците за отчитане степента на разбиране и усвояване на материала.
Иновативен урок на тема „Моята България“ се проведе в 4“б“ клас.
Четвъртокласниците умело съчетаха в урока по самоподготовка знанията си по Математика, Български език, Човекът и обществото и Технологии и предприемачество.
Прекрасната песен „Молитва за България“ изучена в час по музика, създаде настроение и мотивация на екипите да се справят успешно с математическите задачи, които им показаха интересни факти, свързани с родината. Със стихове за България, увлекателна образователна игра с карти и кръстословица, учениците си припомниха важни исторически събития и показаха признателност към героите и принадлежност към българската ни същност. Бързо и сръчно се справиха с изработването на книгоразделител с надпис: „С България в сърцето“.
С емоционалната си ангажираност четвъртокласниците превърнаха урока по самоподготовка в празник на българщината!
Иновативен урок, посветен на Здравословното хранене, се проведе в СУ “Свети Свети Кирил и Методий” – гр. Смолян. Учениците от 4″б” клас получиха знания за здравословното хранене чрез интересни, увлекателни образователни игри и интерактивни задачи. Четвъртокласниците, разделени на 4 групи, демонстрираха знания по предметите – Човекът и природата, Математика, Технологии и предприемачество, Занимания по интереси. Учениците показаха завидни умения за работа в екип, бързина и концентрация и се справиха успешно с всички поставени задачи – редене на пъзел, експеримент, интерактивна викторина, „пазаруване“ на здравословни храни и изготвяне на хранителна пирамида. Накрая сътвориха вкусни плодови хапки и се насладиха на здравословната храна.
На 11.11.2022г. се проведе интердисциплинарен урок по английски език и български език и литература в гимназиален етап с учениците от 9а и 12 а клас, профил „Хуманитарни науки“ на тема: British Literature Tour of the Romantic period. Основните цели на урока бяха учениците да се запознаят с представителите на Романтизма в Англия и да открият характерните особености на епохата, както и да усъвършенстват своите умения за говорене и изразяване на лично мнение на двата езика – български език и английски език. Учениците предварително се разпределиха в различни екипи и изготвиха презентации, свързани с темата.
Богатството на лексиката в литературата от епохата на Романтизма в Англия предизвика учениците от гимназиален етап да се впуснат в едно истинско приключение из дебрите на превода. Учениците се включиха в разнообразни дейности като изготвяне на презентации, мисловни карти, лично творчество и интерактивни упражнения, използвайки дигиталните инсструменти LearningApps, Slido.go и Gennially.
Уроците от типа „Обърната класна стая“ развиват познавателната активност и устойчивото внимание. Създават се ситуации, които включват всички ученици в процеса на учене, мотивират ги да покажат усвоените знания и силните си страни.
Гимназистите работиха отговорно и задълбочено, стремяха се към представяне на реални знания, а не просто към получаване на оценки. Методът обърната класна стая и проектният подход засилват интереса към разширяване и обогатяване на основни знания, компетентности и отношения, свързани с литературата и междукултурната компетентност. Този подход помага да се усъвършенстват уменията за разбиране на автентични художествени текстове и уменията за говорене на български и английски език.
Преподаватели: старши учител Надежда Станкова и старши учител Златка Коджебашева
На 13.01.2023 г. във 2.а клас се проведе иновативен урок на тема „Опознавам света на животните“.
Второкласниците под ръководството на г- жа С. Сиракова и г-жа Й. Иванова, умело съчетаха знанията си по родинознание, математика, български език, английски език и музика.
В екипна работа учениците разграничиха основните групи животни и демонстрираха умения като ги назоваха и на английски език.
Децата играха, пяха и се забавляваха.
Научиха интересни факти за животинския свят и се запознаха със защитените и застрашени от изчезване животни в нашата страна.