откриване на новата учебна 2024-2025 година
16 Sep 2024
16 Sep 2024
9 Jul 2024
12 Jun 2024
22 May 2024
11 May 2024
Средно училище „Св. Св. Кирил и Методий” работи по различни международни образователни програми, в резултат на което са реализирани близо 200 мобилности на ученици и преподаватели.
В училището има сформиран Еразъм+ екип, който работи активно по Еразъм+ и eTwinning международни и национални проекти с училища от България и цяла Европа.
За успешно реализирани проекти учители и ученици са награждавани многократно с Европейски знак за качество, Национален знак за качество и с Годишната национална eTwinning награда. http://bit.ly/3jfPK9A
Проектът “Европейско училище за всички деца” с регистрационен номер 2023-1-BG01-KA122-SCH-000118919, Програма “Еразъм+”, КД1, сектор „Училищно образование“ се реализира през учебната 2023-2024 година.
Проектът „Kids in Clouds” /№2020-1-HR01-KA201-077826/ стартира през ноември 2020 година и успешно приключи своите дейности през ноември 2022 година. Училището участва като партньор в проекта с институции от Хърватия, Франция и България. Проектът е по Програма “Еразъм+”, Ключова дейност 201 и се реализира в рамките на две учебни години. Има споделено пространство и в TwinSpace. Координатор на проекта е университетът “Алгебра” в Хърватия. Основната цел на проекта е разработването и прилагането на иновативни практики чрез използването на дигитални инструменти и облачни технологии. “Kids In Clouds” е проект, включващ голям брой учители и ученици от всички партньори. Създадоха се полезни интелектуални продукти, които са преведени на четири различни езика, в помощ на учители и ученици. Материалите включват и насоки за прилагането им в образователния процес.
(Всички ресурси по проекта може да откриете на следния адрес: https://www.kidsinclouds.eu/ )
През 2020 година за втори път Средно училище “Св. св. Кирил и Методий”, гр. Смолян получава високото международно звание “eTwinning училище”. Със знака „eTwinning училище“ се оценява и награждава участието, ангажираността и отдадеността не само на отделните преподаватели, но работата на цялото училище, където екипи от учители и училищни ръководители работят заедно.
От началото на 2014 година eTwinning е част от новата европейска програма за образование, обучение, младеж и спорт „Еразъм+”. По тази програма, след проведен конкурс, са избрани да участват в курсове за професионално развитие извън страната Дафинка Николова – Франция през 2014 г., Надежда Станкова – Брюксел през 2016 г. и Малта през 2018 г., Димитрия Аянска в Рига през 2019 г.
Проектните дейности и участието в различни eTwinning събития играят важна роля при изграждането на знания, умения и компетентности на ученици и учители. Проектите дават прекрасна възможност за развитие на иновативни педагогически практики, използване на дигитални инструменти, насърчаване на междукултурното разбирателство и изучаването на чужди езици. Интегрирането на проектно-базирания подход в учебния процес генерира положителни и дълготрайни въздействия върху ученици и учители. Повече информация по темата може да намерите тук: http://bit.ly/3JksgLb
През учебната 2019-2020 година Средно училище „Св. св. Кирил и Методий“ има два финансирани проекта по КД1 и КД2 на европейската програма за образование, обучение, младеж и спорт „Еразъм+“, както и три eTwinning проекта, които са наградени с Европейски знак за качество.
За първи път през 2019 година СУ „Св. св. Кирил и Методий“ е бенефициент по проект на Програмата „Еразъм+“ по КД1 „Подобряване качеството на обучение чрез иновативни методи и европейски практики“, регистрационен номер 2019-1-BG01-KA101-061516. Училищен координатор е Надежда Станкова. Това е проект по дейност „Мобилност”, сектор „Училищно образование“ и е насочен към образователна мобилност за учители в сферата на училищното образование с цел обучение за професионалното развитие на учители, участвайки в структурирани курсове в Хелзинки – Финландия, Болоня – Италия, Мадрид – Испания. Продължителността на проектните дейности е 15 месеца. Целта на проекта е да се запознаят участниците с иновативни образователни практики на преподаване и учене, с новите европейски тенденции в дигиталното образование, както и усъвършенстване на педагогическите умения. Въпреки трудностите, свързани с пътуването в Ковид ситуация, проектните дейности приключиха успешно.
Повече полезна информация за споделени добри практики и образователни ресурси от тези обучения може да намерите на тази връзка: https://twinspace.etwinning.net/92888/home
Проектът “Local initiatives in the European village” с №2019-1-FR01-KA229-062392_3 по КД2 на Програмата „Еразъм+“. Координатор на
проекта е Франция, партньори Испания, Италия и България. Проектът е насочен към възможностите за развитие на младите хора на местно ниво в по-малките населени места, както и за създаване на активно гражданско отношение, лидерски умения и изграждане на ключови компетенции като комуникативност, креативност, сътрудничество и критично мислене. Проектът е с продължителност от 2 учебни години (2019/2020 – 2020/2021) и дава възможност на голям брой ученици и преподаватели да вземат участие в мобилностите – 30 деца и повече от 6 преподаватели. Училищен координатор е Димитрия Аянска.
Всички материали по дейностите може да откриете на адрес: https://twinspace.etwinning.net/97842/home
“BE THE CHANGE” /2017-2019/ е международен проект, който се реализира по Европейската програма за образование, обучение, младеж и спорт “Еразъм+”, Ключова дейност 2, ”Сътрудничество за иновации и обмен на добри практики”, дейност “Стратегически партньорства само между училища”, Договор № 2017-1-NO01-KA219-034143_5. Участващите страни са: Норвегия, България, Гърция, Испания, Франция, Португалия и Испания. Продължителността на дейностите по проекта са две учебни години. Дейностите стартират през септември 2017 г. и приключат октомври 2019 г. Възрастовата група на учениците е 14-15 годишни. Мотото на проекта е “Бъдете промяната, която бихте искали да видите в света около вас!” /Махатма Ганди/. Фокусът на проекта е насочен към образователни практики, които да спомогнат за развитието на умения и компетенции, необходими за посрещане на предизвикателства на 21 век. Използване на методики и техники, които да насърчават развитието на ключови компетенции като научна и медийна грамотност, критично мислене, умения в областта на ИТ и повишаване на екологичната информираност сред подрастващите.
За повече информация може да проследите този линк: https://twinspace.etwinning.net/48030/pages/page/283106
Проектът “PLAY, BE FREE”, Договор No 2015-1-CZ01-KA219-014023_3 се реализира по Европейската програма “Еразъм+ “, Ключова дейност 2 , “Сътрудничество за иновации и обмен на добри практики”, дейност “Стратегически партньорства само между училища”. Проектът е фокусиран върху подрастващите и проучва приликите и разликите на начина на обучение и на живот чрез пет основни теми: филми, изкуство и занаяти, храна и начин на живот, музика, книги. Участващи страни – Координатор: Република Чехия, Прага; Република Полша; Италия, Алтамура и България, Смолян, СОУ „Св. св. Кирил и Методий. Дейностите по проекта се реализират в рамките на две учебни години – 2015/2016-2016/2017.
За повече информация вижте следния адрес: /http://playbefree.wix.com/Erasmus /
През 2013-2014 година СУ “Св. св. Кирил и Методий” печели за втори път финансиране на многостранен проект по програмата “Учене през целия живот”, секторна програма “Коменски”, дейност “Партньорства” – LLP-2013-COM-MP-081. Участват осем държави от Европа.
Проектът получава много висока оценка и заема пето място в списъка на финансираните проекти. Темата на проекта е свързана със здравословния начин на живот на младите хора. Партньори са Полша, Испания, Румъния, Португалия, Турция, Италия, Гърция и България. Реализирани са 30 мобилности, въпреки заплануваните 24. Дейностите по проекта се реализират в рамките на две учебни години.
По Програмата на Европейския съюз „Учене през целия живот”, сектор “Коменски” са реализирани индивидуални квалификации за професионално развитие на преподаватели от СУ „Св. Св, Кирил и Методий”: Англия /2008г./ – Надежда Станкова; Италия /2009г./ – Елена Георгиева; Италия/2010г./ – Надежда Станкова.
През 2012-2013 година СУ “Св. св. Кирил и Методий” става координатор на нов международен проект по програмата на Академията на училищата от Централна Европа /ACES/ – ,,My Story, Your Story – Quest The Truth,, с партньор ОУ ,,Климент Охридски,, – Скопие, Македония. Участват ученици от 6, 7 и 8 клас. Темата на проекта е „Влияние на медиите сред младото поколение”. Реализирани са 14 мобилности. Срокът за изпълнение е една учебна година.
Интересна за Първо СУ е учебната 2011-2012 година, когато печели два международни проекта. По програмата на Академията на училищата от Централна Европа /ACES/ е финансиран двустранният проект ,,Veni, Vidi, Volonteri’’ с координатор Природо-математическа гимназия “Боран Станкович” – Ниш, Сърбия. Участват ученици от 11а, 10б и 9а клас. Срокът за реализиране на дейностите е една година. Темата на проекта е „ДОБРОВОЛЧЕСТВОТО сред младите”. Реализирани са 16 мобилности по този проект.
За повече информация вижте тук:
https://slidetodoc.com/aces-academy-of-central-european-schools-erste-foundation/
https://www.facebook.com/acesAcademyofCentralEuropeanSchools/
През 2012 година училището получава почетен плакет за качество на Проекта и става единственото училище от регион Смолян, което е член на Академията на училищата от Централна Европа.
Същата година Първо СУ печели за първи път многостранен проект по секторна програма „Коменски” на програмата на Европейската комисия „Учене през целия живот”, дейност „Многостранни партньорства” -“MAGIC FRAMES” LLP-2011-COM- MP-086. Участват ученици от 5 и 6 клас. Продължителността на проекта е две учебни години. Темата е свързана с културното наследство и красотата на природните забележителности. Участват пет училища от Европа – Турция, Полша, Италия, България и Англия. Реализирани са 24 мобилности и училището получава Европейски знак за качество на проекта. За повече информация по проекта:
http://magic-frames- comenius.webnode.com
През 2010 година международно жури избира нашето училище да участва в пленарна сесия на Европейския икономически социален комитет в Брюксел по програмата “Your Europe, Your Say”.
В сесията взимат участие ученици от профил “Хуманитарен” и профил ”Чуждоезиков” с техния преподавател по английски език Надежда Станкова.
За повече информация може да разгледате сайта на програмата:
http://www.eesc.europa.eu/?i=portal.en.photo-galleries.9652
За повече информация по проектите: https://wakelet.com/wake/M6PXP8Afu7q6COuLNDAmE