Юбилеен концерт-спектакъл
13 May 2026
На 11. май 2026г. в РДТ „Николай Хайтов“ Първо СУ „Св.св. Кирил и Методий“, което е приемник на първото класно училище „Екзарх Йосиф I“ (основано през1856 г.), празнува 170 години знание, традиции, творчество, полет на духа и път към просперитет.
Сред официланите гости бяха областният управител Зарко Маринов, зам-областните управители Мария Сотирова и Даниел Делибашев, секретарят на община Смолян, г-н Момчил Николов, началникът на Регионално управление Смолян, г-н Никола Запрянов, общественици, директори на училища и детски градини, родолюбиви учители, работили в училището с отдаденост, бивши ученици, родители, социални партньори и приятели, които винаги са били част от голямото семейство на училището.
Директорът, г-жа Росица Шехова, в своето приветствено слово отбеляза, че Първо е разпознаваемо със слогана си и разполага с висококвалифицирани учители, модерна образователна среда и нов STEM център: “Скъпи ученици, приемете тези празници като посвещение и завет”.
Областният управител, г-н Зарко Маринов, връчи почетен плакет на училището и пожела на учениците да бъдат достойни наследници на своето училище, да носят с гордост името на светите равноапостоли Кирил и Методий, а училището да продължава да е средище на знание и родолюбие.
Секретарят на Община Смолян, г-н Момчил Николов, пожела на ученици и учители цялата мъдрост любов и търпение:„Уважаеми ученици, доверете се на Вашите учители и те ще Ви разкрият нови светове. Уважаеми родители, подкрепяйте ги и те ще разцъфтят“.
Седемнадесет възпитаници на Първо по стара традиция получиха плакети и грамоти за отличен успех, активна училищна, извънкласна, социална и гражданска дейност. Началникът на Регионален инспекторат – гр. Смолян, г-н Никола Запрянов, поднесе поздравителен адрес и сподели: „170 години за едно училище са сериозна възраст и много поколения смолянчани са преминали през това училище, което е еталон за област Смолян“.
Тържествено бяха връчени плакети за изявени педагози и принос в образованието на старши учителя г-жа Захаринка Ръженикова за дългогодишна училищна дейност, високи резултати в обучението и възпитанието на учениците, и за STEM вдъхновител, предложен от Ученическия съвет, на директора. г-жа Росица Шехова.
Тържественият концерт-спектакъл включва ритуал с училищните реликви, историко-литературен рецитал, песенно и танцово изпълнение на ученици от училището, участие на вокална група „Фолклорна въртележка“ с ръководител Величка Тодорова, изпълнение на народна песен от Калина Манолова и Божидар Чавдаров. Гайдарски състав с ръководители Костадин Илчев, Красимира Чуртова и Маргарит Маргаритов разкриха необятността и красотата на Родопа планина. Дует „Фюжън“ с Люси и Мая трогнаха всички присъстващи с песента „Я кажи ми, облаче ле бяло“, група „Луди млади“ с ръководител Величка Тодорова изпълниха песен поклон за учителя. Танцова формация „Зареница“ с ръководител Марияна Йосифова, танцова формация „Най“ с ръководители Марияна Йосифова и Владимир Палаузов, брейк школа SLEEP WALKINC с ръководител Руси Йосифов изпълниха сцената с емоция и младежки дух.
Под звуците на химна „Върви, народе възродени“ всички участници и учители се събраха на сцената за споделен поклон пред първоучителите Кирил и Методий.
Поздравителни адреси са получени от институции, училища, детски градини, учители в град Смолян и областта.
Ученици от VIII а клас, провил „Хуманитарни науки“, и учители поднесоха венец и се преклониха пред първоучителите – паметната плоча в църквата „Св. Георги“. Представители на Ученическия съвет подариха подготвения юбилеени вестник на гостите.
„… И ний сме дали нещо на света,/ на вси словени книги да четат…“: от далечното минало и до днес Първо средно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Смолян продължава да оставя своя отпечатък в историята на региона.
Тържественият концерт-спектакъл е включен в културния календар на Община Смолян.
Да пребъде!
На многая лета…
Честит юбилей!